Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w opiece nad trawnikiem zaliczamy: koszenie, grabienie, podlewanie i nawożenie. Dodatkowo zaleca się wykonywanie wertykulacji i aeracji trawnika. Odpowiednia realizacja tych czynności pozwoli nam cieszyć się wspaniałą murawą.
Koszenie jest podstawową czynnością pielęgnacyjną trawnika. Pobudza trawę do wzrostu i powoduje jej zagęszczenie, co z kolei utrudnia rozwój chwastów i sprawia, że trawnik wygląda ładnie. Bardzo ważna jest przy tym systematyczność zabiegów. Przeprowadzamy je od kwietnia do września średnio raz w tygodniu (co 7-10 dni), skracając wysokość źdźbeł trawy mniej więcej o 1/3. W zależności od panujących warunków pogodowych (np. długotrwała susza) i pory roku – częstotliwość zmniejszamy. Istotne jest, aby unikać koszenia mokrego trawnika. Ostatnie koszenie wykonujemy końcem października, a w przypadku sprzyjającej pogody nawet początkiem listopada.
Grabienie pomaga w zachowaniu nienagannego wyglądu trawnika i jest szczególnie istotne wczesną wiosną i późną jesienią. Na wiosnę pozwala usunąć pozimowe resztki roślinne (liście, gałązki), jak i dotlenić glebę poprzez delikatne wzruszenie jej powierzchni. W trakcie sezonu wegetacyjnego grabienie trawnika wykonujemy po jego koszeniu w przypadku, gdy nie dysponujemy kosiarką z koszem, a ścięte źdźbła trawy gromadzą się na powierzchni trawnika utrudniając dostęp wody i światła. Jesienią natomiast regularnie zgrabiamy liście opadłe z drzew, jak i resztki trawy po ostatnim koszeniu, gdyż mogą one być przyczyną problemów z trawnikiem na wiosnę kolejnego roku.
Prawidłowe podlewanie trawnika to bardzo ważna czynność, dzięki której trawa będzie silnie rosnąć, co z kolei przełoży się na zdrowy i estetyczny wygląd całego trawnika. Najlepsze efekty uzyskujemy nawadniając trawnik rzadziej, ale dużą ilością wody. W czasie upałów zwiększamy częstotliwość zabiegu. Chodzi o to, aby woda dotarła w głąb gleby, na głębokość kilkunastu centymetrów. Podlewanie częstsze, lecz małymi dawkami wody prowadzi do spłycenia systemu korzeniowego trawy, co bezpośrednio wpływa na jej odporność i wygląd. Optymalną porą dnia, aby nawadniać trawnik są godziny poranne, nieco gorsze efekty uzyskamy podlewając go wieczorem. Przede wszystkim należy unikać godzin południowych, zwłaszcza w przypadku mocno świecącego słońca, gdyż w takim wypadku większość wody wyparuje zanim dostanie się do gleby, a krople osiadające na źdźbłach trawy mogą przyczynić się do ich poparzenia.
Nawożenie trawnika odpowiednimi ilościami nawozów we właściwym okresie, jest zabiegiem niezbędnym, gdy chcemy uzyskać piękną i soczyście zieloną murawę. Przeważnie trawnik nawozi się maksymalnie do 5 razy w roku, ostatni raz wysiewając nawóz w połowie sierpnia, przyjmując zasadę 4 do 1, czyli 4 cięcia i jedno nawożenie. Sam zabieg nie może być wykonywany, gdy trawa jest mokra, gdyż w takim wypadku granulki nawozu mogą przylepiać się do źdźbeł trawy i spowodować ich poparzenie. Ważne natomiast jest podlanie trawnika po wysiewie nawozu. Alternatywą są nawozy długo działające, gdzie związki potrzebne trawie do wzrostu są stopniowo uwalniane. W takim przypadku wystarczy wykonać jeden zabieg wiosną. Jesienią możemy użyć nawozów z obniżoną zawartością azotu, a zwiększoną ilością potasu i fosforu, pozwalające trawnikowi lepiej przetrwać zimę.
Zabiegiem pozwalającym na usunięcie filcu, czyli warstwy ograniczającej pobór wody i składników pokarmowych oraz pozbycia się mchu występującego w trawniku jest wertykulacja, nazywana też skaryfikacją. Polega na pionowym nacinaniu wierzchniej warstwy darni. Można wykonać wertykulację płytką lub głębszą, ta druga opcja dodatkowo wpływa na przepuszczalność podłoża i elastyczność trawnika. Czynność tą przeprowadzamy 2 razy w roku, wczesną wiosną oraz na przełomie lata i jesieni. W trakcie zabiegu podłoże nie powinno być bardzo mokre czy też przesuszone. Po zakończonej wertykulacji trawnik należy dokładnie oczyścić i w razie potrzeby uzupełnić ubytki, dosiewając trawę. Następnie trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu.
Aeracja czyli napowietrzanie, to zabieg polegający na nakłuwaniu trawnika w celu rozluźnienia oraz napowietrzenia gleby. Możemy przeprowadzić zabieg aeracji powierzchniowej (płytkiej) lub wgłębnej (do kilkunastu cm). Czynność ta bardzo pozytywnie wypływa na rozbudowę systemu korzeniowego trawy i pozwala uzyskać wyrównaną darń. Optymalnym terminem zabiegu jest późne lato. Aerację można również wykonać wczesną wiosną, aby przyśpieszyć regenerację trawnika po zimie. W przypadku trawników intensywnie użytkowanych zabieg ten, ze względu na swoją niewielką inwazyjność może być wykonywany nawet kilka razy w sezonie. Zarówno po aeracji jak i wertykulacji, możemy wykonać zabieg piaskowania, polegający na rozrzuceniu suchego piasku po powierzchni trawnika, a następnie jego rozgarnięcia przy pomocy grabi. Wpłynie to pozytywnie na przepuszczalność i strukturę gleby.