Przycinanie roślin w ogrodzie

Zabieg pielęgnacyjny polegający na regularnym cieciu i formowaniu roślin w naszym ogrodzie, jest tak samo ważny jak podlewanie czy nawożenie. Musimy jednak wybrać odpowiednie narzędzia do przycinania roślin, którymi możemy ten zabieg dokonać. Dobór odpowiedniego sprzętu gwarantuje nam precyzyjne cięcia i komfortową pracę. Odpowiednie narzędzia to jedno, ale by prawidłowo wykonać wszystkie te zabiegi będzie nam potrzebna wiedza na temat cięcia roślin w ogrodzie. Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z naszym działem poświęconym pielęgnacji ogrodu.

Cięcie roślin w zasadzie konieczne jest do stymulacji wzrostu, kwitnienia, odmładzania roślin, nadawania im odpowiedniego kształtu, a także do zapobiegania roznoszenia się chorób. Pozwala utrzymać rośliny w dobrej kondycji, poprawia ich zdrowotność, pozwala osiągnąć właściwe ich zagęszczenie. Wczesną wiosną, optymalną porą na przeprowadzenie cięcia krzewów i drzew są dni bez deszczu i temperaturą przekraczającą zero stopni. Również kolejne wiosenne i jesienne prace związane z cięciem roślin powinny być wykonywane w dni słoneczne i suche, a latem ważne jest, aby unikać cięcia podczas upałów.

przycinanie roślin w ogrodzie

Pierwszym ważnym zabiegiem jest cięcie nowo posadzonych roślin, dotyczy to głównie roślin liściastych posadzonych z tzw. gołym korzeniem. Ma ono na celu utrzymanie stanu równowagi pomiędzy systemem korzeniowym, a zbyt dużą częścią nadziemną. Pozwala również na wstępne formowanie rośliny i jej rozkrzewianie się od samej nasady. W takim przypadku skracamy daną roślinę o około 1/2 do 2/3 długości wszystkich pędów. Cięcie zdrowotne polega na usunięciu suchych, uszkodzonych i chorych pędów drzew i krzewów. Najlepsze efekty przynosi przeprowadzone wiosną, w momencie gdy rośliny zaczynają wegetację i wówczas można zauważyć, które pędy wymagają interwencji.

Cięcie formujące – zwane regulującym, ma na celu nadanie krzewom i drzewom odpowiedniego, określonego przez nas kształtu, zagęszczenie rośliny, jak i pobudzenie do obfitego kwitnienia. Polega na skracaniu tegorocznych lub zeszłorocznych pędów w zależności od terminu kwitnienia rośliny. Krzewy kwitnące wiosną na zeszłorocznych pędach tniemy dopiero po kwitnieniu, czyli w maju i czerwcu. Pędy ścinamy o połowę długości, przy czym można także nieco mocniej – do około 1/3 wysokości krzewu. Cięcie przeprowadzone zaraz po kwitnieniu pozwoli roślinie wytworzyć nowe pędy, które zdążą zdrewnieć do zimy, a także wytworzą pąki kwiatowe, będące odpowiedzialne za kwitnienie krzewu w kolejnym roku. Rośliny kwitnące na pędach wieloletnich w czasie lata lub w okresie jesiennym, tniemy wczesną wiosną.Pozwala to na utrzymanie odpowiedniej estetyki krzewu oraz regularne jego zagęszczenie. Czynność ta nie musi być powtarzana rokrocznie. Te rośliny, które kwitną na pędach jednorocznych tniemy na przedwiośniu i wczesną wiosną. Skracamy u nasady wszystkie pędy suche i krzyżujące się, a zdrowe tniemy, na wysokość 15-25cm nad ziemią. Jeżeli krzewy przemarzły, można pędy przyciąć bardzo nisko.

przycinanie roślin w ogrodzie

Cięcie prześwietlające to zabieg, podczas którego usuwa się pędy m. in. chore, uszkodzone, suche oraz pędy krzyżujące się i zbędnie zagęszczające, rosnące do środka krzewu. Nie jest konieczne wykonywanie tej czynności co rok. Cięcie odmładzające roślin to czynność dość drastyczna, mająca na celu maksymalne odmłodzenie krzewu bądź drzewa. W przypadku krzewów usuwamy wszystkie stare pędy, tnąc je jak najbliżej ziemi, natomiast pozostałe młode i zdrowe skracamy do wysokości między 20 a 40 cm. Zabieg ten wykonujemy podczas spoczynku danej rośliny i dotyczy on głownie krzewów, które nie wymagają corocznego cięcia. W przypadku roślin kwitnących na pędach wieloletnich, kwiaty w roku, w którym wykonujemy cięcie odmładzające nie pojawią się. Ta sama czynność przeprowadzana w przypadku drzew polega na usunięciu konarów niemal u nasady i jest zalecana tylko dla niektórych, szybko rosnących gatunków, które po cięciu szybko wypuszczą nowe pędy. W przeciwnym wypadku może dojść do trwałego oszpecenia drzewa.

Wszystkie zabiegi cięcia i formowania roślin w naszym ogrodzie, będą czynnościami bardzo czasochłonnymi , i w przypadku małych ogrodów, posiadając odpowiednią wiedzę i narzędzia, jesteśmy w stanie sami wykonać w/w zabiegi. Gdy jednak mamy zmierzyć się z dużymi ogrodami wielkością przekraczającą kilkanaście , kilkadziesiąt arów i większych, o znacznej ilości roślin, żywopłotów i rabat roślinnych, zakres prac może przerosnąć nasze możliwości, dlatego wtedy dobrze jest zawiązać stałą współprace z fachową firmą ogrodniczą, która zajmie się okresową, lub całoroczną pielęgnacją naszego ogrodu.