Nawożenie ogrodu

Nawożenie jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych w procesie pielęgnacyjnym naszego ogrodu. Aby nasze rośliny prawidłowo się rozwijały i cieszyły pięknym i zdrowym wyglądem należy uzupełniać niedobór składników pokarmowych w glebie. Stosowanie odpowiednich dawek makro- i mikroelementów przyczyni się do poprawy kondycji, wyglądu i polepszy plonowanie roślin. Zabieg nawożenia przyczynia się również do zmian właściwości chemicznych gleby, m. in. jej odczynu. Może wzbogacać glebę w próchnicę. Ważna jest również kwestia przenawożenia roślin. Stosując nawozy musimy pamiętać o dozowaniu zalecanej ich ilości. Zbyt wysokie nawożenie wpływa negatywnie na funkcje życiowe roślin, może utrudniać proces pobierania wody z gleby.

nawożenie ogrodu

Wybierając sposób nawożenia bardzo istotne jest, by brać pod uwagę wymagania pokarmowe danej rośliny czy grupy roślin. Oprócz stosowania różnych dawek ważny jest również dobór odpowiedniego rodzaju nawozu. Nawozy dzielimy na organiczne i mineralne. Pierwsze to m. in. kompost, obornik, różnego rodzaju gnojówki czy nawóz zielony. Natomiast mineralne to nawozy produkowane chemicznie, które dzielimy na: azotowe, fosforowe, potasowe, magnezowe, wapniowe i wieloskładnikowe – pozwalające dostarczyć więcej składników pokarmowych podczas dozowania. Nawozy mineralne możemy wysiewać bezpośrednio na glebę i ewentualnie zmieszać je z wierzchnią warstwą poprzez jej wzruszenie np. grabiami. Drugim sposobem aplikacji jest dokarmianie dolistne, dla którego ustala się właściwą (mniejszą) dawkę.

Wyróżniamy nawożenie podstawowe, które polega na zastosowaniu odpowiedniej ilości nawozu zanim posadzimy roślinę, na etapie przygotowywania podłoża. Posłużyć do tego może nam kompost, obornik lub nawóz mineralny w niewielkiej ilości. Zwłaszcza w przypadku sadzenia powojników lub róż można zastosować nawóz organiczny, wkładając go na dno dołka, przysypując ziemią tak, aby korzenie rośliny nie miały styczności z nawozem. Kolejnym rodzajem nawożenia jest dokarmianie pogłówne, czyli dawkowanie nawozów w trakcie wegetacji roślin. Z reguły stosuje się nawozy mineralne w formie granulek, postaci sypkiej bądź opryski dolistne. Rodzaj użytego nawozu zależny jest od gatunków roślin, które chcemy dokarmić. Te wieloskładnikowe nawozy specjalistyczne dostosowane są np. do potrzeb roślin kwasolubnych, róż, roślin kwitnących, krzewów owocowych, iglaków czy trawników.